Az elektromos eredetű tüzek megelőzhetőek!

Amikor este hazaérünk, az első dolgunk, hogy felkapcsoljuk a villanyt. Van, aki bekapcsolja a tévét, van, aki ételt melegít a mikróban, míg mások bekapcsolják az elektromos fűtést. Természetesnek vesszük, hogy az elektromos gépeink azonnal beindulnak, ha bekapcsoljuk őket és kiszolgálnak minket. De tisztában vagyunk vele, hogy mit rejtenek az otthonunk falai, milyen állapotban vannak a vezetékek és kötődobozok? A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az E.ON Hungária Csoport az elektromos tüzek veszélyeire hívta fel a figyelmet közös sajtótájékoztatójukon.

A háztartásokban előforduló leggyakrabb elektromos hibák és azok megelőzésének lehetőségei:

  • A régi elektromos vezetékek és azok kötései nem annyi elektromos eszköz kiszolgálására lettek megtervezve, mint amennyit mostanában használunk. Ha túlterheljük a hálózatot, az folyamatosan melegszik, egészen addig, amíg a szigetelés meggyullad, a tűz pedig átterjed a környezetében lévő tárgyakra. Ha elavult az otthonunk elektromos rendszere, vizsgáltassuk felül szakemberrel és korszerűsítsük.
  • Tűz keletkezhet abból is, ha a hosszabbítót úgy használjuk, hogy fel van tekerve. Használat közben mindig legyen kifektetve, még egy kis része se maradjon feltekerve. A kifektetett hosszabbítóra ne tegyünk semmit, mert megtörhet, sérülhet a vezeték, ami szintén tűzhöz vezet.
  • Az is tűzhöz vezethet, ha egy elosztóba több, nagy teljesítményű gépet dugunk. Az összeadódó teljesítmény túlterheli a dugalj csatlakozását. Több nagy teljesítményű gépet különálló konnektorba érdemes dugni.
  • A hősugárzók, elektromos fűtőtestek akkor jelentenek veszélyt, ha a közvetlen közelükbe tesznek éghető anyagot. A fűtőtesteket tilos letakarni, ne ezeken szárítsuk a nedves ruhákat.
  • A laptop, vagy a töltés alatt lévő mobil is tüzet okozhat, ha az ágyon tároljuk ezeket.
  • Ha réz és alumínium vezetékek vannak összekötve, az előbb utóbb tűzhöz fog vezetni. A két különböző fém kötése a levegő nedvességtartalma miatt folyamatosan korrodálódik, emiatt lecsökken az érintkezési felületet és nő az átmeneti ellenállás. Szép lassan melegszik a kötés, egészen addig, amíg meg nem gyullad a szigetelés. Ne csatlakoztassunk egymáshoz réz és alumínium vezetékeket. Ha tudjuk, hogy ilyen kötések vannak otthon, azonnal hívjunk szakembert és cseréltessük.
  • Izzócserénél nézzük meg, hogy az adott foglalatba milyen teljesítményű izzót szabad helyezni. Ha nagyobb teljesítményű izzó kerül a foglalatba, az túlmelegedését okozhat, ami tűzveszélyes.
  • A boltok polcain már megjelentek a karácsonyi dekorációk, fényfüzérek is. Csak megbízható helyről vásároljunk fényfüzéreket. Ha régivel díszítjük fel az otthonunkat, nézzük meg, hogy nem sérült-e. Ha a vezeték megtört, eldeformálódott, megolvadt, ne használjuk. A fényfüzéreket éjszakára húzzuk ki.
  • Elektromos gépet csak megbízható forrásból vásároljunk. Ismerjük fel, ha valamelyik gép rendellenesen működik: szikrázik, megolvadt, eldeformálódott, megfeketedett, lecsapja a biztosítékot, vagy égett szaga van. Ha ilyet tapasztalunk, ne használjuk.
  • Az elektromos gépeket használat után ki kell kapcsolni. Ez nem vonatkozik azokra a készülékekre, amelyek folyamatosan üzemelésre lettek megtervezve, mint például a hűtőszekrény.

.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el