Elektromos hálózat állapotának felmérése. Villamos biztonsági felülvizsgálat!
Lakások átruházása és bérbeadása esetén kötelező a villamoshálózat felülvizsgálata!
Ezentúl ha bérbeadás vagy eladás történik, el kell készíteni az úgynevezett villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatot – hívjuk ezentúl VBF-nek. Ez alól csak azok a lakások kivételek, ahol az összes fogyasztó áram-védőkapcsolóval védett és a lakások villamos hálózatában nincsen 32 A-nál nagyobb leágazás. Ez könnyen ellenőrizhető, ha megnézzük fogyasztásmérő melletti kismegszakítón feltüntetett névleges áramot. Megjegyzendő, hogy ha van áram-védőkapcsoló, akkor egy viszonylag új hálózatról beszélünk, amely minden bizonnyal megfelel a kor követelményeinek – legalábbis annak létesítésekor megfelelt.
Ami gond a vizsgálat elhagyásával, hogy ha közben meghibásodás vagy sérülés történt, az a jogszabály szerint sosem derül ki. Felmerülhet még a kérdés, hogy mi a helyzet akkor, ha a lakás áramköreinek csak egy része áram-védőkapcsolóval védett? A jogszabály csak abban az esetben ad felmentést, ha a lakás teljes villamos berendezése védett áram-védőkapcsolóval.
Villamos Biztonsági Felülvizsgálat
A jogszabály más részeiből kiderül, hogy mi is ez a vizsgálat, idézzük: "villamos biztonsági felülvizsgálat: a villamos berendezések olyan részletes – a méréseket és azok számszerű eredményének kiértékelését is tartalmazó –, különleges erősáramú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzése, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e az a vonatkozó szabványok, vagy azokkal egyenértékű műszaki megoldásokat tartalmazó műszaki előírások valamennyi kritériumát, továbbá a villamos berendezés első ellenőrzéskor és a rendszeresen ismétlődő időszakos vizsgálatok során végzett teljes körű felülvizsgálat, amely magába foglalja a villamos berendezés áramütés elleni védelmének és az általános szabványos állapotának (tűzvédelmi jellegű) vizsgálatát".
Röviden, ez a vizsgálat azt jelenti, hogy a villamos berendezést (közérthetőbben, de pontatlanabbul: a lakóépületekben lévő lakások villamos hálózatát) az elosztótól a lámpákig, dugaljakig, villanytűzhelyig és így tovább le kell ellenőrizni, és erről iratot kell készíteni.
A jogszabály továbbá leírja, hogy a villamos berendezések felülvizsgálata a felülvizsgálat idején érvényes vonatkozó műszaki követelmények szerint történik. A villamos berendezések minősítése a létesítés idején érvényes vonatkozó műszaki követelmény szerint történik.
Tehát a minősítésben három féle megállapítás szerepelhet:
- A felülvizsgálat idején érvényes követelményeknek megfelel.
- A Felülvizsgálat idején érvényes követelményeknek nem, de a létesítés idején érvényes követelményeknek megfelel.
- A létesítés idején érvényes követelményeknek sem felel meg.
A jogszabály továbbá kimondja: az e rendelet hatályba lépése előtt létesített – a vizsgálatkor érvényes műszaki előírásoknak meg nem felelő – berendezések esetében a felülvizsgálat során tapasztalt hiányosságok pótlása, a villamos biztonsági felülvizsgálat végzője által, a minősítő iratban meghatározott időpontban, ennek hiányában a villamos berendezés soron következő felújítása idején érvényes, vonatkozó követelményeknek megfelelően végzendő el.
- Van-e Fi relé (áram-védőkapcsoló), ami egy életvédelmi berendezés. Figyeli a befolyó és kifolyó áramok előjeles összegét. Ha az nem nulla, azonnal leold és így lekapcsolja a hálózatot (Pl. egy esetleges áramütés esetén). Ha nincs beépítve Fi relé, akkor mindenképpen építtessünk be egyet!
- A lakáselosztó állapotának vizsgálata. Hány biztosítékot építettek be, milyen a hálózat "leosztása"? Milyen maga a doboz állapota, vannak-e feliratok a biztosítékoknál, milyen a vezeték minősége (réz, alumínium)?
Az elektromos rendszer is szerves és nélkülözhetetlen része minden lakásnak, pont annyira, mint a víz- és gázvezeték, vagy a nyílászárók és a burkolatok. Azonban az elektromos hálózat döntő mértékben nincs szem előtt, ezért hajlamosak vagyunk csak akkor foglalkozni vele, amikor már komoly bajokat tapasztalunk. Időnként muszáj szakemberrel ellenőriztetni az áram hálózatot, használt lakás vásárlása esetén pedig szinte kötelező.
Legyen szó családi házról, társasházról, panel vagy téglaházról, otthonról, irodáról vagy üzlethelyiségről, régi- vagy új villanyhálózatról minden helyzetben tudok segíteni.
Villamos biztonsági felülvizsgálat!
- Teljes körű villanyszerelési munkák, zárlatkeresés
- Házak, lakások, hétvégi házak, üzletek, műhelyek elektromos hálózatának felújítása, bővítése
- Villany-tűzhely bekötése, hőtárolós-kályha kiépítése, javítása
- Családi házak, lakások új szerelése, felújítása, villamosítása
-Kamera rendszerek kiépítése, elektromos kapuk beüzemelése
- Lakóházak és egyéb épületek villanyszerelése, épületvillamossági kivitelezések
- Rövid határidővel végzett hibaelhárítás
- Erős és gyengeáramú hálózatok kiépítése, szerelése, karbantartása, javítása
- Beltéri és kültéri világítás tervezése, kivitelezése modern technológiával
- Régi elektromos vezetékek áthúzása, cseréje
- Elektromos hálózatok bővítése
- Biztosítótáblák cseréje
- Szerelvények, kapcsolók, konnektorok cseréje stb.
Elektromos tápkábel kiépítése:
- Klíma
- Elektromos bojler
- Kerti szivattyú
- Hőszivattyú
- Elektromos sütő és főzőlap
- Elektromos autótöltő
- Motoros automata redőnyök
- Motoros kapu
- Napelem
- Szaunakályhák
A honlapon lévő írásos dokumentumok, képek szerzői jogvédelem alatt állnak.
Másolni, sokszorosítani, bármilyen nyomtatott vagy digitális formában történő felhasználása tilos!